Projekt utfört med Iver
- Magnus Jarnekrantz
- 25 okt. 2022
- 1 min läsning
Uppdaterat: 15 sep.
Sim Logistics har i nära samarbete med Iver i ett projekt dimensionerat och utformat layouten i deras nya lokal i Stockholm. Layouten täcker samtlig lagerverksamhet med godsmottagning, lagring och skeppning samt arbetsstationer för rekonditionering och konfigurering av datorer med tillbehör.
Utformningen baseras på resultaten från en mindre analys gällande materialflöden samt kapacitetsbehov för lagring och ytor som ingick i projektet.
För tydlig visualisering, verifiering och ritningsunderlag 3D modellerades två olika layoutalternativ. Kunden har beslutat uppföra layout med utrustning enligt rekommenderat förslag.

Sim Logistics tackar för förtroendet och det goda samarbetet samt önskar lycka till i det fortsatta arbetet!
Behöver ni liksom Iver hjälp med att utforma lösningsförslag för lager eller produktion? Förslag baserade på fakta från detaljerad analys av er verksamhetsdata? Eller kanske flödessimulering, som vi också erbjuder, för än mer komplexa frågeställningar?
Kontakta Sim Logistics så hjälper vi er med en oberoende utredning och rådgivning! Vi är ett fristående konsultbolag inom internlogistik utan koppling till några mjukvaru- eller hårdvarubolag.
Tfn: 0761-618384. E-post: info@simlogistics.se
Iver är ett svenskt företag som erbjuder andra företag tjänster och produkter inom It området som t ex. infrastruktur och molnlagring, cybersäkerhet, digital arbetsplatsutrustning och nätverk. Bolaget verkar i Norden och har sitt huvudkontor i Stockholm. Bolaget omsätter ca 3 miljarder kr och har ca 1400 anställda. Läs mer om Iver här.
Kommentarer